Přejít na hlavní obsah

České Budějovice

Lokalita ve zkratce

Icon chart line

Divize

  • Mobility Solutions

Icon gears

Funkční oblasti

  • Výroba a technologie
  • Personální oddělení
  • Výzkum a vývoj: automobilová technika
  • Mobility Solutions
  • Výroba: automobilová technika
  • Vzdělávání

Další informace

Společnost Robert Bosch v Českých Budějovicích byla založena 1. května 1992 jako společný podnik stuttgartské společnosti Robert Bosch GmbH a Motoru Jikov, a. s. V roce 1995 se společnost Bosch stala jediným vlastníkem společnosti v Českých Budějovicích.

Pro novou společnost byl kompletně vystavěn nový závod s nejmodernějším vybavením a infrastrukturou na globální úrovni, s vlastním oddělením vývoje a výzkumu včetně zkušebny pro dlouhodobé zkoušky.

Zatím poslední a a velmi důležitou investicí se stalo vývojové a technologické centrum otevřené v září 2019. Do samotné stavby budovy a vybavení laboratoří firma investovala na 850 milionů korun. 600 vývojářů se tu zaměřuje na aplikovaný vývoj automobilových komponentů pro zákazníky z celého světa.

Na výrobě a vývoji komponentů do osobních aut se v závodě podílí celkem téměř 4000 zaměstnanců. Hlavní výrobní program tvoří DNOX (zařízení pro redukci emisí oxidu dusíku ve výfukových plynech), nádržové čerpadlové moduly, plynové pedály, rozvaděče paliva, zpětné vedení paliva, sací moduly, víceúčelové aktuátory a škrtící klapky. Odběrateli jsou téměř všechny významné evropské, některé japonské, asijské a jihoamerické automobilky. Společnost poskytuje i služby v oblastech měření a testování vzorků a technologických služeb pro podnikatelské subjekty. Podmínky poskytování služeb jsou upraveny všeobecnými obchodními podmínkami.

Budějovická firma se řadí mezi atraktivní zaměstnavatele. Pravidelně figuruje na předních pozicích jako zaměstnavatel, exportér a dodavatel výjimečně kvalitních výrobků. V roce 2019 získala společnost Cenu hejtmanky Jihočeského kraje za společenskou odpovědnost.

Bosch v Českých Budějovicích

Informace o realizovaných projektech společnosti Robert Bosch, spol. s r.o. za podpory EU

Společnost realizovala následující projekty za finanční podpory Evropské Unie v rámci Operačního programu Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost.

Projekt CZ.01.1.02/0.0/0.0/15_018/0004541 „Rozvoj kompetenčních center pro podporu průmyslového vývoje inovativních produktů“

Cílem projektu byla realizace technických studií, patentových registrací, stavba a testování prototypů a zvyšování kvalifikace a odborných kompetencí zaměstnanců vývojového centra společnosti Robert Bosch, spol. s r.o. Konkrétně se jednalo o:

  • vytvoření studií nových technických řešení vybraných produktů a zajištění jejich ochrany nahlášením patentů/průmyslových vzorů za účelem udržení konkurenceschopnosti v celosvětovém měřítku;
  • o výrobu a testování prototypových vzorků za účelem ověření funkčnosti, vyrobitelnosti a životnosti konstrukce těchto produktů;
  • zajištění rozvoje kvalifikovaného personálu pro práci s nejmodernějšími stroji, zařízeními a softwarem.

Projekt CZ.01.1.02/0.0/0.0/18_243/0014573 „Rozšíření technologického kompetenčního centra v RBCB v oblasti měřících technologií a 3D tisku“

Cílem projektu bylo rozšíření technologického kompetenčního centra v RBCB a rozvoj inovativních technologií, jako je 3D tisk, či testovací stavy a měřící technologie pro efektivnější dosažení zákaznických požadavků již v prototypových fázích vzniku produktu, a tím vývoj produktů s ohledem na kvalitu, cenu, čas zavedení do sériové výroby a ochranu životního prostředí.

Kapacitu podpořenou v rámci projektu (Testovací stav pro měření vibrací, 3D optické měřící zařízení, 3D Tiskárna – hybrid, Laserový skenovací mikroskop) mohou využít po dohodě i externí subjekty.

Případní zájemci se mohou obracet na kontakt jan.pilecek@cz.bosch.com.

Bosch v Českých Budějovicích