Přejít na hlavní obsah
Bosch Česká republika
Bosch ve světě

Skupina Bosch ve zkratce

Bosch Group ve světě

Co děláme

Bosch Group je vedoucím mezinárodním dodavatelem technologií a služeb. Společnost celosvětově zaměstnává na 395 000 lidí (k 31. 12. 2020). Obrat firmy za rok 2020 dosáhl hodnoty 71,5 miliardy eur. Činnost Bosch Group se dělí do čtyř obchodních oblastí: Mobility Solutions, Průmyslová technika, Spotřební zboží a Energetika a technika budov. Jako přední společnost v oblasti Internetu věcí, Bosch nabízí inovativní řešení pro chytré domácnosti, chytrá města, propojenou mobilitu a propojený průmysl. Využívá svých znalostí senzorových technologií, softwaru a služeb, také svůj vlastní IoT cloud k tomu, aby zákazníkům nabídnul propojená řešení napříč oblastmi – a to z jediného zdroje. Strategickým cílem Bosch Group je přinášet inovace pro propojený život. Bosch zlepšuje kvalitu života na celém světě díky výrobkům a službám, které jsou inovativní a budí nadšení. Stručně řečeno, Bosch vytváří technologie, které jsou „Stvořené pro život“. Bosch Group zahrnuje společnost Robert Bosch GmbH a přibližně 440 dceřiných a regionálních firem ve více než 60 zemích světa. Po započtení prodejních a servisních partnerů pokrývá globální vývojářská, výrobní a obchodní síť společnosti Bosch téměř všechny země. Základem pro budoucí růst firmy je její inovační síla. Bosch zaměstnává 73 000 pracovníků v oblasti výzkumu a vývoje ve 129 lokalitách po celém světě a zhruba 34 000 softwarových inženýrů.

Bosch ve zkratce

Prodej, zaměstnanci, lokality — stručný náhled na klíčová čísla a značky

Prodejní obrat, zaměstnanci, lokality — klíčová čísla a značky ve zkratce.

Publikace

Zde si můžete stáhnout aktuální informace o společnosti ve formátu PDF.

Obal Bosch dnes

Bosch dnes

Vše, co potřebujete vědět o společnosti Bosch v jasném a stručném formátu.

Titulní strana výroční zprávy Bosch za rok 2020

Výroční zpráva za rok 2020 (EN)

Profil společnosti a Výroční zpráva za rok 2020

Naše obchodní oblasti

Obchodní oblast Mobility Solutions Zde můžete vidět garáž Mercedes-Benz Muzea ve Stuttgartu. Jedná se o první místo na světě s automatickým parkováním od společnosti Bosch: parkovací služba bez řidiče.

Mobility Solutions

Mobility Solutions

Mobility Solutions je největší obchodní oblastí skupiny Bosch a na celkovém obratu se podílí 59 procenty. Společnost Bosch je jedním z předních dodavatelů v automobilovém průmyslu. Divize přitom sleduje vizi udržitelné, bezpečné a fascinující mobility budoucnosti. Jako dodavatel originálního automobilového vybavení má společnost Bosch velmi široké spektrum činností, které organizačně pokrývají divize Powertrain Solutions, Chassis Systems Control, Electrical Drives, Automotive Electronics, Automotive Steering a počátkem roku 2021 nově založená divize Cross-Domain Computing Solutions. Mezi další obchodní divize mimo originální vybavení patří Automotive Aftermarket s náhradními díly, poskytovatel služeb Connected Mobility Solutions a Bosch eBike Systems. Disponujeme též činnostmi v oblasti jednostopých, užitkových a terénních vozidel a poskytujeme rovněž inženýrské služby. Převratné změny v automobilovém průmyslu se ve společnosti Bosch odrážejí zejména v dalším vývoji technologicky neutrálních pohonů, včetně syntetických paliv. V oblasti elektromobility, včetně palivových článků, investovala společnost Bosch jen v roce 2020 přibližně 500 milionů eur. Společnost Bosch také soustavně vyvíjí své asistenční systémy pro řidiče na úrovních automatizace 1 až 2, pracuje také na systémech "Highway Assist – hands free" a vyvíjí automatickou jízdu podle takzvaných úrovní SAE 3 a 4. S divizí Cross-Domain Computing Solutions se společnost Bosch připravuje na měnící se požadavky na rychle rostoucím trhu softwarově náročných elektronických systémů v automobilovém průmyslu.

Obchodní oblast Mobility Solutions Zde můžete vidět garáž Mercedes-Benz Muzea ve Stuttgartu. Jedná se o první místo na světě s automatickým parkováním od společnosti Bosch: parkovací služba bez řidiče.
Obchodní oblast Průmyslová technika Takto bude vypadat továrna budoucnosti: Bosch Rexroth zajišťuje továrnám komplexní konektivitu.

Průmyslová technika

Průmyslová technika

Ve fiskálním roce 2020 generovala obchodní oblast Průmyslová technika 7 procent z celkového obratu skupiny Bosch. Oblast Průmyslová technika zahrnuje divizi Drive and Control Technology – specialistu na pohonné a řídicí technologie pro efektivní a silný pohyb strojů a zařízení všech typů a velikostí. Divize disponuje zkušenostmi z globálních aplikací v tržních segmentech mobilní aplikace, konstrukce zařízení a inženýrství, jakož i automatizace výrobních procesů. Díky inteligentním komponentům, přizpůsobeným systémovým řešením a službám vytváří divize Drive and Control Technology podmínky pro plně propojitelné aplikace. Divize nabízí svým zákazníkům hydrauliku, elektrickou pohonnou a řídicí techniku, převodovou techniku i lineární a montážní technologii, včetně softwaru a rozhraní k internetu věcí. Společnost Robert Bosch Manufacturing Solutions GmbH, převážně interní poskytovatel systémů pro montážní systémy společnosti Bosch, vyvíjí flexibilní, škálovatelné montážní koncepce, řešení šitá na míru v oblasti zkušebních a výrobních technologií a souvisejících služeb. Další součástí průmyslové technologie je produktová oblast Propojený průmysl Bosch, která s ohledem na Průmysl 4.0 vyvíjí softwarová řešení a řídí projekty pro interní a externí zákazníky.

Obchodní oblast Průmyslová technika Takto bude vypadat továrna budoucnosti: Bosch Rexroth zajišťuje továrnám komplexní konektivitu.
Obchodní oblast Spotřební zboží Zde můžete vidět použití profesionálního čisticího kotouče Bosch X-LOCK Cleaning Disc.

Spotřební zboží

Spotřební zboží

Obchodní oblast Spotřební zboží se v roce 2020 podílela 26 procenty na celkovém obratu skupiny Bosch. Patří sem divize Elektrické nářadí jakožto dodavatel elektrického a zahradního nářadí, jeho příslušenství a měřicí techniky. Divize má širokou paletu výrobků zaměřených jak na profesionální uživatele v oblasti řemesel a průmyslu, tak na kutily. Zaměřuje se na výkonná akumulátorová zařízení a stále častěji také na konektivitu. Hlavními pilíři strategie divize Elektrického nářadí jsou vysoká inovační síla, další digitalizace, silné značky, neustálé rozšiřování online obchodování a obchodní expanze v rozvíjejících se zemích. "Uživatelská zkušenost", tj. zaměření na potřeby uživatelů při vývoji výrobků a služeb, je přitom rozhodujícím faktorem úspěchu. Součástí oblasti Spotřebního zboží je také společnost BSH Hausgeräte GmbH, která nabízí celou řadu moderních, energeticky úsporných a stále více propojených domácích spotřebičů. Portfolio výrobků sahá od praček a bubnových sušiček přes chladničky a mrazničky, sporáky, trouby a digestoře, myčky nádobí až po malé spotřebiče, jako jsou vysavače, kávovary a kuchyňské stroje. Divize BSH domácí spotřebiče spoléhá na inovace výrobků, nabídku konektivity a rozšiřování digitálních obchodních modelů. Díky chytré technologii Home Connect nabízí BSH domácí spotřebiče ekosystém s digitální platformou pro domácí spotřebiče a spolupracuje s velkým počtem partnerů. Přímý kontakt se spotřebitelem se má dále rozšířit prostřednictvím možností digitalizace.

Obchodní oblast Spotřební zboží Zde můžete vidět použití profesionálního čisticího kotouče Bosch X-LOCK Cleaning Disc.
Obchodní oblast Energetika a technika budov Zde vidíte mobilního bezpečnostního asistenta Bosch spexor.

Energetika a technika budov

Energetika a technika budov

Ve fiskálním roce 2020 generovala obchodní oblast Energetika a technika budov 8 procent z celkového obratu skupiny Bosch. Přidružená divize Building technologies má dvě obchodní části: globální obchod s výrobky pro bezpečnostní a komunikační řešení a regionální obchod se systémovou integrací, který ve vybraných zemích nabízí řešení a služby šité na míru pro zabezpečení, energetickou účinnost a automatizaci budov. Obě jednotky se zaměřují na komerční budovy a projekty v oblasti infrastruktury. Portfolio obchodu s výrobky zahrnuje kamerové systémy, zabezpečovací systémy, požární a hlasové poplašné systémy, systémy pro kontrolu přístupu a také profesionální audio a konferenční systémy. Divize Tepelná technika nabízí svým zákazníkům po celém světě řešení pro vytápění a klimatizaci, přípravu teplé vody a decentralizované řízení energie. Do obchodního portfolia patří systémy vytápění a klimatizace, jakož i energetický management obytných budov, příprava teplé vody a obchod s komerčními a průmyslovými systémy vytápění a klimatizace. Zásluhou rostoucích požadavků na snižování emisí CO2 nabývá elektrifikace a obnovitelné energie stále větší důležitosti. Zde se divize kromě zvýšení efektivity stávajících výrobků a zvýšení síťové kapacity zařízení zaměřuje na inovace. Divize Global Service Solutions společnosti Bosch nabízí obchodní procesy a služby především zákazníkům v automobilovém, finančním a logistickém sektoru a také informačním a komunikačním technologiím. Společnost Robert Bosch Smart Home GmbH nabízí síťová řešení pro domácnosti, která jsou ovladatelná pomocí mobilní aplikace.

Obchodní oblast Energetika a technika budov Zde vidíte mobilního bezpečnostního asistenta Bosch spexor.

Vlastnická struktura a organizace

Vlastnická struktura společnosti Robert Bosch GmbH zajišťuje podnikatelskou nezávislost skupiny Bosch. Umožňuje společnosti plánovat dlouhodobě a investovat do významných projektů budoucnosti. Devadesát čtyři procent kapitálových podílů ve společnosti Robert Bosch GmbH vlastní obecně prospěšná společnost Robert Bosch Stiftung GmbH. Zbývající akcie drží firma rodiny Bosch a společnost Robert Bosch GmbH. Většinu hlasovacích práv vlastní společnost Robert Bosch Industrietreuhand KG, průmyslový trust, který vykonává podnikatelskou funkci akcionáře.

Nadace Roberta Bosche

Kancelářská budova Nadace Roberta Bosche a bývalý dům Roberta Bosche ve Stuttgartu

Od svého založení v roce 1964 pokračovala nadace Roberta Bosche v obecně prospěšném závazku svého zakladatele. Svým financováním přispívá k vývoji životaschopných řešení společenských výzev. Za tímto účelem realizuje vlastní projekty, vstupuje do aliancí s partnery a podporuje iniciativy třetích stran. Svou práci financuje nadace z dividend, které obdrží jako partner ve společnosti Robert Bosch GmbH.

Kontaktujte nás

Těšíme se na vaše otázky.

Pošlete nám zprávu

Chatujte s námi!

Máte dotazy nebo doporučení? Spojte se s námi. Během pracovních dnů jsme k dispozici mezi PO-PÁ 8:00 - 17:00.