Přejít na hlavní obsah
Bosch Česká republika
Franz Josef Radermacher

Síla zelené energie

V rozhovoru s odborníkem na globalizaci a udržitelnost

Síla zelené energie

2020-08-04

Franz Josef Radermacher prosazuje rostoucí prosperitu, která by neměla přispívat ke změně klimatu. Abychom toho docílili, doporučuje udržet kombinaci nových technologických možností a přírodních zdrojů.

Franz Josef Radermacher

„Lidé usilují o prosperitu a o dobrou životní úroveň,“ říká Franz Josef Radermacher. Odborník na životní prostředí a počítačový vědec, který vede Výzkumný ústav pro zpracování aplikovaných znalostí (Forschunginstitut für anwendungsorientierte Wissensverarbeitung, FAW) v jihozápadním německém městě Ulm. Jedním z hlavních témat jeho práce je globalizace a její výzvy do budoucna. Radermacher předpokládá, že do roku 2050 bude na naší planetě žít přibližně 10 miliard lidí. To je o třetinu více než v současné době. Pokud budou všichni žít v určitém blahobytu, bude potřeba velké množství energie. „Jak se bude energie vytvářet a jaký to bude mít vliv na produkci oxidu uhličitého?“ ptá se Radermacher, který naráží například na rychlý vývoj v Číně, pokud se bavíme o vedlejších efektech rozrůstající se populace.

„Čína vyvedla 500 milionů lidí z chudoby díky tomu, že se v posledních pěti letech více věnovala infrastruktuře a stavebnictví než zbytek světa za poslední století.“
Franz Josef Radermacher, vedoucí Výzkumného ústavu pro zpracování aplikovaných znalostí

Zastánce sociálně-ekologického tržního hospodářství

Rademacherovy otázky upozorňují na těžká rozhodnutí: Není pravděpodobně možné posílit usnadnění růstu sociální prosperity a při tom bojovat se změnou klimatu. Nicméně jako zastánce sociálně tržní ekonomiky toho chce dosáhnout a srovnat sociální a udržitelnou ekonomickou aktivitu. „Klimatický problém bychom mohli vyřešit tak, že bychom začali žít v chudobě bez aut, topení, letadel a bez konzumace masa,“ říká Radermacher, který moc dobře ví, že takhle to fungovat nebude. „Bohatí lidé se nechtějí stát chudými, aby vyřešili klimatické problémy, a chudí se chtějí stát bohatými. To přidává klimatickým změnám, kterým svět čelí.“

Technologie je východiskem

Z tohoto důvodu hledá nové nápady: „Jako již několikrát v historii, jediným pokojným řešením je technologie.“ To vyžaduje technologii, která transformuje zelenou energii na elektřinu za rozumnou cenu. Nicméně, „s elektřinou vyřešíme pouze polovinu problému naší civilizace.“ Pro Radermachera je samozřejmé, že je toho potřeba udělat více, a to hlavně v sektoru dopravy. Vodík a syntetická paliva považuje za slibné alternativy obnovitelných zdrojů energie: „Ve světových pouštích je dostatek slunce a místa na produkci vodíku pomocí elektrolýzy,“ dodává.

Vodík je možné zkombinovat s oxidem uhličitým za vzniku metanolu. Chytré je, že ačkoliv se k pohonu spalovacích motorů používá metanol, syntetické palivo vyvažuje vliv na klima – na rozdíl od benzinu a nafty. Je to proto, že proces spalování uvolňuje pouze tolik oxidu uhličitého, kolik bylo dříve odstraněno z atmosféry. „Pokud k tomuto druhu recyklace dochází ve velkém měřítku, lze emise výrazně snížit,“ říká Radermacher. Správné technologie by proto mohly významně přispět k vyřešení tohoto dilematu.

Recyklace CO₂ dokáže pomoct snížit emise o 80 procent.

Přírodní řešení

Podle Radermachera, existují i jiné možnosti ve formě, kterou známe jako přírodní řešení. Například ochrana deštných pralesů, rozsáhlé zalesňování nebo tvorba zemědělské půdy. Všechna tato opatření odstraňují oxid uhličitý z atmosféry a ukládají jej hluboko pod zem pomocí biologické sekvestrace. „Řešení založená na přírodě jsou jedinou oblastí, ve které stále více prosperity jde ruku v ruce s menším množstvím oxidu uhličitého,“ říká Radermacher. Jedná se přesně o druhy řešení, o která usiluje. „Je to docela neobvyklé, ale funguje to.“

Rozhovor s Franzem Josefem Radermacherem, vedoucím Výzkumného ústavu pro zpracování aplikovaných znalostí

Franz Josef Radermacher

Franz Josef Radermacher

Počítačový vědec, profesor na Ulmské univerzitě a vedoucí Výzkumného ústavu pro zpracování aplikovaných znalostí

Přírodní řešení jsou to nejlepší, co můžeme udělat v kombinaci s rozumnými řešeními v oblasti energetiky.

Radermacher je velkým zastáncem sociálně-ekologického tržního hospodářství a je zapojen do celosvětové iniciativy Marshallova plánu, která prosazuje spravedlivou globalizaci. Je členem Římského klubu, předsedou Senate of the Economy a váženým předsedou Ecosocial Forum Europe. Od roku 1987 zastává roli vedoucího Výzkumného ústavu pro zpracování aplikovaných znalostí v Ulmu.

Shrnutí

Franz Josef Radermacher se chce postavit k problému rostoucí prosperity a klimatickým změnám pomocí přírodních řešení a zelené energie. Přírodními řešeními je možné ukládat oxid uhličitý do země, zatímco pomocí zelené energie se konzervují fosilní paliva a recykluje se oxid uhličitý za pomocí vodíku.

Sdílení na: