Přejít na hlavní obsah
Bosch Česká republika

Boj s koronavirovou pandemií: Bosch vyvinul rychlotest na COVID-19

Bosch Vivalytic

Bosch vyvinul nový rychlotest pro svůj analyzátor Vivalytic pro detekci patogenu SARS-CoV-2. Výsledek testu je spolehlivě určen za 39 minut a v současné době je to nejrychlejší test na světě založený na polymerázové řetězové reakci (PCR).

Nový rychlotest od společnosti Bosch je mimo jiné určen pro decentralizované použití v mobilních testovacích centrech na dálničních čerpacích stanicích nebo na letištích. Testované osoby mohou získat spolehlivý výsledek přímo na místě odběru vzorku. Test s označením CE je nyní k dispozici v Evropě a pomáhá eliminovat karanténu, ulevuje laboratořím a zvyšuje bezpečnost práce a cestování. „Jedním z klíčových faktorů v boji proti koronavirové pandemii je rychlé zjištění zdrojů infekce. Po uvedení prvního testu pro nás bylo důležité poskytnout lidem ještě rychlejší testování,“ říká Dr. Volkmar Denner, předseda představenstva společnosti Bosch. „To nám umožní uklidnit naši mysl.“ Vývoj nového testu Bosch PCR Singleplex je součástí výzkumu a vývoje projektu financovaného Německým spolkovým ministerstvem školství a výzkumu (BMBF).

Spolková ministryně pro výzkum Anja Karliczek vysvětluje: „Pro mě je důležité, aby měli lidé o svém zdravotním stavu jasno co nejrychleji. Zde mohou být znalosti z vědy a výzkumu lidstvu velkým přínosem. V nadcházejících měsících budeme čelit velké výzvě, budeme muset více testovat. Testovací postup vyvinutý společností Bosch s podporou BMBF může v tomto složitém úkolu velmi pomoci. Rychlé zlepšení našich technologických schopností ukazuje, jakých inovativních kroků jsou německé společnosti schopny, zejména v krizových časech.“

Test má senzitivitu 98 procent a specifitu 100 procent. Byl vyvinut společně dceřinou společností Bosch Bosch Healthcare Solutions a německou biotechnologickou společností R-Biopharm – předním poskytovatelem vysoce citlivých manuálních PCR testů. PCR testy jsou mezi testovacími postupy považovány za zlatý standard.

Dr. Volkmar Denner

Jedním z klíčových faktorů v boji proti koronavirové pandemii je rychlé zjištění zdrojů infekce.

Dr. Volkmar Denner, předseda představenstva společnosti Bosch

Světová novinka: současné vyhodnocení až pěti vzorků

Světová novinka: současné vyhodnocení až pěti vzorků
Díky různým testům a strategiím variabilní analýzy na koronavirus, přináší Bosch s přístrojem Vivalytic mnoho testovacích scénářů – od screeningu až po podporu diferenciální diagnostiky nemocí s podobnými příznaky.

Na konci března, po pouhých šesti týdnech vývoje, přišla společnost Bosch s prvním rychlotestem pro svůj analyzátor Vivalytic. Jednalo se o multiplexní test, který otestuje vzorky za dvě a půl hodiny, a to jak na virus SARS-CoV-2, tak na devět dalších respiračních onemocnění současně. Nový zrychlený test je nyní zaměřen výhradně na SARS-CoV-2. „S našimi různými testy na koronavirus a strategiemi variabilního vyhodnocení pomocí zařízení Vivalytic lze poskytnout různé testovací scénáře – od screeningu až po podporu diferenciální diagnostiky u nemocí s podobnými příznaky,“ říká Marc Meier, ředitel společnosti Bosch Healthcare Solutions GmbH. Vývoj ve společnosti Bosch pokračuje velmi rychle: Od začátku října 2020 by mělo být možné v jedné testovací kazetě vyhodnotit až pět vzorků současně a se srovnatelnou rychlostí, což je světová novinka. Společnost Bosch tak zvyšuje testovací kapacity zařízení na více než 160 vzorků denně, které lze pomocí Vivalytic zpracovat plně automaticky. Kromě toho se má v příštích několika týdnech pomocí optimalizovaného softwaru dále zkrátit doba zpracování testu SARS-CoV-2 pro pozitivní vzorky.

Více než 160 vzorků denně

lze zpracovat plně automaticky

Analyzátor Vivalytic: snadné použití v místě odběru vzorků

Výhodami rychlotestů Bosch není jen krátká doba analýzy, ale také snadná manipulace. Pomocí tamponu se odebere vzorek z nosu nebo hrdla pacienta a vloží se do testovací kazety. Poté se testovací kazeta, která již obsahuje všechna činidla potřebná pro test, vloží do analyzátoru Vivalytic. Ovládání analyzátoru Vivalytic je navrženo tak, aby bylo uživatelsky přívětivé, vyžaduje pouze krátké zaškolení odborného zdravotnického personálu. Vývoj systému Vivalytic, který se skládá z analyzátoru a testovacích kazet, je výsledkem mnohaleté spolupráce mezi společnostmi Bosch Research and Advance Development a Bosch Healthcare Solutions.

Vivalytic
Snadné použití: Pacientovi se pomocí tamponu odebere vzorek z nosu nebo hrdla a vloží se do testovací kazety. Nový rychlotest společnosti Bosch je určen pro decentralizované použití v mobilních testovacích střediscích na čerpacích stanicích dálnic nebo na letištích. Lidé, kteří test podstoupí, tak mohou na místě testování získat spolehlivý výsledek.

Bosch chce do konce roku dosáhnout kapacity jeden milion testů. Vzhledem k tomu, že poptávka po analyzátoru a rychlostestech je trvale vysoká, společnost intenzivně spolupracuje se svými dodavateli na vybudování maximální kapacity a na dalším zvýšení schopnosti dodávek.

Sdílení na: