Přejít na hlavní obsah
Bosch Česká republika
Story

Jak jde spojit studium na VUT v Brně a praxe ve firmě Bosch v Jihlavě?

Zaměstnanci

Vladimír Pech (JhP/MFH52) úspěšně dokončil bakalářské studium oboru Všeobecné základy strojírenství na Strojní fakultě brněnského VUT. Na stejné fakultě bude pokračovat v oboru Strojírenské technologie na stejné fakultě. V naší firmě v současnosti pracuje jako praktikant ve výrobě CP4. „S firmou a její nabídkou jsem se seznámil na pravidelném Dni firem na naší škole,” říká mladík z Boršova na Jihlavsku.

Vláďa si původně vloni hledal brigádu na léto, kterou chtěl s ohledem na svůj studijní obor absolvovat ve strojírenské firmě. Oslovil Bosch a od té doby je tady. Po brigádě dostal nabídku pravidelné praxe. Od června 2021 pracuje ve výrobě CP4.

Tym_ochrana_osobnich_udaju

Co ti na tvé práci v Boschi přijde jako nejzajímavější? A k čemu vůbec tě kolegové z úseku MFH pustí?

Ze začátku to byly činnosti na počítači (převážně Excel nebo Powerpoint). Dnes hodně pracuji s firemní databází, dohledávám data, která zrovna potřebujeme, a vyhodnocuji je. Týká se to například operací obrábění nebo měření.

Zapojíš se i do výroby čerpadel?

Občas tam pomáhám. Například měřím hlavy do čerpadel CP4 a pak si data v kanceláři stáhnu do počítače a vyhodnocuji je. To je komplexní práce, která mě hodně baví – od měření na dílně se dostanu až ke konečným výsledkům, které předám technologům.

"V 9. třídě jsem ještě nebyl rozhodnutý pro strojařinu. Postupem času mě ale tento obor lákal nejvíc."

Vladimír Pech, praktikant ve výrobě CP4, stipendista firmy Bosch

Veronika

Produkce čerpadel CP4 patří v JhP k největším a dynamicky se vyvíjejícím výrobám. Tam se člověk asi nenudí?

Spojení práce na počítači i ve výrobě je zajímavé. Není to tak, že bych celý den seděl v kanceláři, a není to ani monotónní práce. Je pestrá, záživná. Přišel jsem třeba do styku i s výkresy hlav, což je zajímavé s ohledem na můj studijní obor. Vidím nejen výkresy ve škole, ale i takovéto z praxe.

Kdy ses rozhodl, že chceš pracovat ve strojírenství a budeš tento obor studovat?

Po základní škole jsem šel na gymnázium, abych měl otevřené možnosti, kam jít studovat po střední škole. V 9. třídě jsem ještě nebyl rozhodnutý pro strojařinu. Postupem času mě ale tento obor lákal nejvíc.

Takže jsi šel na brněnské VUT. Jak jsi tam zvládal odborné předměty jako absolvent gymnázia?

První rok studia na VUT byl pro mě náročný hlavně z pohledu konstruování, ale zase jsem lépe zvládal matematiku a fyziku. No a teď už jsme jak my z „gymplu”, tak i spolužáci z průmyslovek na stejné vlně.

Jak jde spojit studium na VUT v Brně a praxe ve firmě Bosch v Jihlavě?

Velmi dobře. Většinou mám školu od pondělí do čtvrtka, tak v pátek vyrážím do Jihlavy. Sami kolegové z Bosche se mě po brigádě ptali, jestli bych nechtěl chodit na praxi i dál v průběhu školního roku. A říkali, že by nebyl vůbec problém, že během semestru přijdu jen jeden den v týdnu. Po skončení zkouškového období pak pracuji dva nebo tři dny v týdnu. Takto flexibilní pracovní doba je velkou výhodou.

Úspěšně si složil bakalářské zkoušky, v jakém oboru budeš pokračovat?

Na podzim začínám na VUT oborem Technologie výroby. A pokud jde o Bosch, firma mi nabídla stipendium.

A jak relaxuješ od školy a práce?

Nedávno jsem začal v Brně hrát hokej. Není to žádná liga, ale sport, který VUT nabízí studentům. Také mě baví lyžování a v létě jezdím na motorce.

Veronika