Přejít na hlavní obsah
Bosch Česká republika
Profese

Technolog

Profese

Práce technologa je týmová práce. Každý se svým střípkem podílí na celkovém výsledku.

Lukáš ví, jak stanovit technologické postupy a zajistit přípravu výroby. Práce technologa je týmová práce. Každý se svým střípkem podílí na celkovém výsledku. Podívejte se na rozhovor s Lukášem.

Lukáš Vampola

Jaká je vaše denní pracovní náplň?

Jelikož pracuji jako výrobní technolog na montáži, prioritou jsou pro mě fungující, efektivně a kvalitně vyrábějící montážní linky. Denní chléb technologa je vyhodnocení, následné zpracování a navrhnutí nového řešení v otázkách kvality a výrobních nákladů výrobku. Každý den máme výrobní porady, probíráme klíčové ukazatele a následně je řešíme. Pro zajištění naší budoucnosti je rovněž důležité plánování nových výrobků a jejich implementace do výroby. To mnohdy obnáší velké či dílčí úpravy strojního vybavení a zavádění nových technologií do procesu montáže a kontrol.

Co Vás k této práci přivedlo a kdy jste si řekl, že je to to pravé?

K práci technologa mě přivedla pozitivní zkušenost s firmou Bosch Diesel Jihlava v rámci praktikantské pozice již při mých studiích na vysoké škole. Měl jsem tu možnost strávit půl roku na nákupním oddělení, kde jsem byl zodpovědný za správu burzy strojů. A rok jsem působil jako podpora technologů pro obrábění. Měl jsem tu dostatek prostoru pro seznámení se s firemní kulturou, prostředím a Bosch principy.

Těsně před koncem mých studií se uvolnila pozice technologa na montáži railů, tak jsem ji po krátké úvaze a výběrovém řízení přijal. A už tu budu téměř 10 let.

"Denní chléb technologa je vyhodnocení, zpracování a navrhnutí nového řešení v otázkách kvality a výrobních nákladů."

Lukáš Vampola - Technolog ve výrobě Railů

Veronika

Používáte při práci nějaké specifické nástroje nebo metody typické pro Bosch?

Bosch využívá ve výrobě spoustu nástrojů pro dosažení optimálních výsledků a přiblížení se k „ideálnímu stavu“ hodnotového toku. Součástí je oddělení BPS (Bosch Production System), které podporuje dílčí úseky v těchto oblastech.

Jedním z výrobních nástrojů je Lean line design – „štíhlá výrobní linka“ – uspořádání linky pro efektivní výrobu bez zbytečného plýtvání, zbytečné mezioperační zásoby, procesních kroků, čekání, oprav atd. Řídíme se heslem: „Vyráběj to, co chce zákazník!“

Další z Bosch principů jsou např. System CIP (systém neustálého zlepšování pomocí projektů orientovaných na cílové ukazatele), 14 principů kvality či systém pro podávání a realizaci zlepšovacích návrhů z řad zaměstnanců (IdeaM – Idea management).

Jakou část své práce máte nejraději?

Jednoznačně to je proces realizace od A do Z. Ať už se jedná o velký projekt, zavedení dílčí technologie či nového typu výrobku do výroby. Technolog se vždy účastní všech částí od plánování, simulace cílového stavu, jednání s dodavateli, objednávání přípravků či strojů až po testování a realizaci v sériové výrobě. V dílčích krocích kooperuji s kolegy z podpůrných oddělení, zejména procesními technology, konstruktéry, programátory, pracovníky kvality či nákupu a údržby. Jedná se o týmovou spolupráci, kdy se každý svým střípkem podílí na celkovém výsledku.

Máte nějaké tipy pro studenty či absolventy, kteří by se chtěli realizovat v tomto oboru? Kde by měli začít, s čím se naučit pracovat a na co se připravit?

Studentům a absolventům bych doporučil a přál, aby dělali to, co je baví s naplňuje. Pokud studujete a zajímá Vás technika, využijte některou z praktikantských pozic, jako jsem to kdysi udělal já. Kde začít, s čím se naučit pracovat a na co se připravit? Pominu-li dnes již standardní počítačovou gramotnost, určitě to bude cizí jazyk a technické cítění. Nejdůležitější dle mého je ochota učit se novým věcem. Protože jak praví moudré rčení: „Mysl je jako padák. Funguje pouze, když je otevřená.“

Veronika