Přejít na hlavní obsah
Bosch Česká republika
Logistika

Změna pracovní pozice z vedoucí příjmu zboží na hlavní mistrovou byla obrovská

Zaměstnanci

Mezi hlavními mistry máme jedinou ženu, která má kromě logistiky cit i pro přírodu a dobrou literaturu. Radka Lagronová JhP/LOM1.3 aktuálně působí na závodě 1 a zmínila nejen své každodenní úkoly, ale i jednu z náročnějších situací, které musela řešit.

Tym_ochrana_osobnich_udaju

Jak jste se k práci hlavní mistrové dostala? Přeci jen je profese hlavního mistra spíše „pánský klub“.

Moje cesta mezi hlavní mistry šla krůček po krůčku. Do firmy Bosch jsem nastoupila v roce 2001 na pozici skladové účetní. Nastupovala jsem do skladu na Humpolecké, po několika měsících jsem na chvíli přešla na Dolinu a od podzimu 2001 jsem pracovala jako skladová účetní na příjmu zboží na Pávově. Práce v systému SAP mě bavila, a to byl jeden z důvodů, proč jsem se v roce 2004 dostala do projektového týmu, který připravoval novou verzi SAP. Po těchto zkušenostech jsem v roce 2006 přešla opět na Dolinu jako vedoucí příjmu zboží. Pak již byl krůček mezi hlavní mistry, a to poté, co moje kolegyně, hlavní mistrová odešla do důchodu. Nejsem tedy první hlavní mistrová, ale v současné době jediná. Na logistice se na této pozici cítím dobře, každodenní změny mě baví a zpestřují pracovní život. Když ráno přijdu do práce, z velké části nevím, co mně ten den čeká. Logistika je na změny a na okamžitá řešení vzniklých situací jedinečná. Mě tento styl práce baví, moc si neumím přestavit, že bych dělala stále dokola stejnou práci beze změny.

"Logistika je na změny a na okamžitá řešení vzniklých situací jedinečná."

Radka Lagronová, hlavní mistrová na logistice závodu I firmy Bosch v Jihlavě

Přiblížíte nám, co je Vaším úkolem? A jakou největší výzvu jste zažila?

Vedu malý kolektiv pracovníků skladu a naším hlavním úkolem je zajistit zásobování výrob na Humpolecké materiálem v daném čase a v požadované kvalitě. Poté, co zde byla hala skladu s materiálem předaná výrobě, skladujeme veškerý materiál pro všechny naše výroby v externí firmě Jipocar, a proto je zároveň mým úkolem komunikace s pracovníky na Jipocaru. Ti zajišťují pro závod 1 fyzické vychystání materiálu pro výroby a dopravu materiálu k nám. Zároveň z Humpolecké vyrobený materiál převáží na ostatní závody podle místa určení.

Dále je to stejně jako u ostatních kolegů především personální stránka, vedení pracovníků, komunikace jak uvnitř kolektivu, tak s ostatními odděleními, aby celý proces probíhal tak, jak má. Fyzická logistika se táhne jako nit celým materiálovým tokem od příjezdu materiálu na příjem zboží, přes výroby až po odesílání k zákazníkovi. Proto je komunikace s ostatními odděleními zásadní.

Není jednoduché říct, která výzva byla pro mne ta největší, ale pravděpodobně asi právě ta, kdy došlo ke změně mé pracovní pozice na hlavní mistrovou. K tomu jsem doma měla dva středoškoláky, nové bydlení a přišly i zdravotní problémy. Toto období mi ukázalo priority v životě jak soukromém, tak pracovním a zároveň jsem poznala, kdo jsou praví přátelé. Jsem moc ráda, že jsou i v řadách mých kolegů.

Změna pracovní pozice z vedoucí příjmu zboží na hlavní mistrovou byla obrovská, spousta nových informací, povinností, personální zodpovědnost za pracovníky a komunikace s nimi není něco, co si přečtete a funguje to. Denně přichází nové podněty, které vás posouvají dál a učí pracovat s nově nastalými situacemi.

Radka Lagronová

Fyzická logistika prochází v posledních letech významnými změnami v oblasti digitalizace. Co se ve Vaší práci nejvíce změnilo?

Ano, s digitalizací se setkáváme na každém kroku. Když si vybavím proces ve skladu před deseti/patnácti lety a dnes, rozdíl je obrovský. Když jsem začínala jako skladová účetní, neexistovalo žádné potvrzování procesů elektronicky. Vybavuji si, jak jsme psali skladníkům přes skladový lístek velkými číslicemi číslo skladového místa, protože byly na lístku maličké. To se nedá vůbec srovnat. Dnes se vše kontroluje elektronicky, každý skladník má mobilní terminál, naskenuje čárový kód a na displeji si přečte všechny informace o materiálu, se kterým manipuluje. A to zmiňuji pouze základy. Každý pohyb materiálu ve skladě je monitorován, což vede k mnohem vyšší kvalitě odvedené práce a možnosti téměř online sledování kvality procesů.

Já osobně vidím přínos digitalice hlavně při přípravě měsíčních reportů. Využívám data např. z aplikace powerBI, která velice zrychlila přístup k informacím/datům. Neustále je také vylepšovaný docházkový systém Anet. Stále více reportů vytiskneme přímo z aplikace a nemusíme vyplňovat excelové tabulky.

Digitalizací na fyzické logistice zabývá projektové oddělení, které logistické procesy neustále vylepšuje.

Ráda bych tu zmínila ještě jinou obrovskou změnu ve skladě na závodě 1. Byla to výstavba nové skladové haly se dvěma rampami. Je to přibližně pět let, v té době přišla výroba FRL, sériová výroba a bylo nutné naše procesy zrychlit. My jsme předtím skládali a nakládali materiál pro výroby bez ramp, skladník nakládal palety na auto po jedné. Po výstavbě haly se nakládka a vykládka několikanásobně zrychlila, a nejen to, výrazně se zlepšilo i pracovní prostředí pracovníků.

Radka Lagronová

Čím ráda vyvažujete pracovní čas?

Protože je moje práce hlavně o komunikaci, mluvení , řešení a telefonování, ráda relaxuji v přírodě. Na chatě s knížkou, pejskem, s rodinou, občas hlídám dvě malá vnoučátka. Ráda cestuji. Ale poslední roky i díky situacím, které nám současný život přináší, již ne tak často do zahraničí, ale více po Čechách. Poznávám spoustu krásných míst pěsky, na kole, ráda navštěvuji památky. Letos jsem byla opět na krátkém pobytu v lázních, to je pro mne ten pravý relax.

Radka Lagronová